Podsumowanie tygodnia: Walka pływaków i lekkoatletów na mistrzostwach Europy

Dwie różne imprezy o tej samej randze. W Rzymie mistrzostwa Europy w pływaniu, z kolei w Monachium lekkoatletyczne mistrzostwa Starego Kontynentu. Na tak ważnych imprezach nie brakuje sportowców AZS-u UMCS Lublin, którzy walczą o kolejne sukcesy w karierze.

Pływanie

Od czwartku w Rzymie najlepsi pływacy na Starym Kontynencie walczą o medale, a w tym gronie znajduje się trójka pływaków z lubelskiego klubu – Laura Bernat, Konrad Czerniak oraz Kacper Stokowski. Bernat miała już okazję startować na swoim koronnym dystansie jakim jest 200 metrów grzbietem, a tam dotarła aż do finału. W decydującej rywalizacji z czasem 2:11.14 zajęła siódmą lokatę. Młodą zawodniczkę zobaczyliśmy także na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym, ale ten epizod zakończył się w eliminacjach (30.04 sekundy). Do półfinału w zmaganiach motylkiem na 50 metrów dotarł Konrad Czerniak, a tam zajął trzynastą pozycję (23.70 sekundy). Czerniak był również zawodnikiem polskie sztafety mężczyzn 4×100 metrów dowolnym, która dotarła do finału. Biało-czerwoni zakończyli zmagania na siódmej pozycji (3:15.97). Ostatni z pływaków AZS-u UMCS Kacper Stokowski ma już za sobą pierwsze starty. I to bardzo udane! W niedzielny poranek bez większych problemów przeszedł eliminacje na 50 metrów grzbietem (25.09), a tego samego dnia popołudniu miejsca zapewnił sobie kwalifikację do finału (24.98).

Dołączyłem do tego elitarnego klubu 24 sekund, a poprawiłem życiówkę po czterech latach. Rano już udało się poprawić rekord życiowy i potem dołożyć do tego w półfinale. Jestem bardzo zadowolony z tego występu no i przede mną finał z siódmego miejsca. To jest sprint i liczy się tutaj kto jak najszybciej włoży rękę na finiszu – mówi Kacper Stokowski w komentarzu dla Polskiego Związku Pływackiego.

Wyniki live z całej imprezy są dostępne TUTAJ.

Lekkoatletyka

W Wałczu odbył się mityng im. Zdzisława Krzyszkowiaka, a w nim swoją formę sprawdził Oskar Gołębiowski. Chociaż jego koronną konkurencją jest wyścig na 400 metrów, to zobaczyliśmy go na dystansie 100 oraz 200 metrów. Ten sprawdzian może uznać za udany, bo w obu przypadkach pobił swój rekord życiowy. Na 200 metrów uzyskał najlepszy rezultat i w dodatku był jedynym zawodnikiem, który złamał barierę 22 sekund (21.77). Na dystansie o połowę krótszy z kolei był trzeci (20.91).

Wyniki z treningów sugerowały, że nie mogło być inaczej. Największą przeszkodę stanowiło znalezienie zawodów, na których mógłbym się sprawdzić. Niestety w tym okresie rzadko organizuje się mitingi, dlatego musiałem wybrać się aż do Wałcza. Natomiast biegi na dystansach 100 i 200 metrów są dla mnie samą przyjemnością. Pierwotnie mieliśmy z trenerem w planach zakończenie sezonu po mistrzostwach Polski młodzieżowców, które się odbyły na sam koniec lipca. Żal nam było jednak zrezygnować ze sprawdzianu na najkrótszych dystansach. Nie da się ukryć, było warto zakończyć sezon w ten sposób. Teraz czas na zasłużony odpoczynek – podsumowuje Oskar Gołębiowski.

Od poniedziałku wszystkie oczy miłośników lekkoatletyki skupią się na Monachium i startujących w tym mieście mistrzostwach Europy. Emocje przez najbliższy tydzień gwarantowane, a ich dostarczą również zawodnicy AZS-u UMCS Lublin. Do Niemiec pojechała mocna dziewięcioosobowa grupa lubelskich akademików, która przywdzieje barwy narodowe.

Niesamowicie się cieszę, że będę mógł wystartować pierwszy raz na imprezie tej rangi. Celem jest oczywiście zrobienie rekordu życiowego oraz awans do półfinału, gdzie celem będzie kolejna życiówka. Obecnie kończę dobrze przepracowane zgrupowanie w Spale. Wpadło parę życiówek treningowych, zdrowie jest, wszystko idzie w dobrym kierunku. Nie mogę się już doczekać startu – komentuje Krzysztof Hołub.

A o to ci, co pojechali walczyć o sukcesy:

• 400 metrów przez płotki: Krzysztof Hołub
  • 800 metrów: Adrianna Czapla
  • 1500 metrów: Sofia Ennaoui
  • Sztafeta 4×400 metrów: Małgorzata Hołub-Kowalik
  • Maraton: Izabela Paszkiewicz, Angelika Mach
  • Rzut dyskiem: Daria Zabawska, Oskar Stachnik
  • Pchnięcie kulą: Paulina Guba

Wyniki live z mistrzostw są dostępne TUTAJ.

Futsal

Poznaliśmy listę powołanych na zgrupowanie i finały mistrzostw Europy U-19. W kadrze Polski znalazł się Cezary Zdunek, futsalista Luxiony AZS UMCS Lublin. Impreza odbędzie się w dniach 3-10 września, a rywalami biało-czerwonych w fazie grupowej będzie Portugalia, Włochy oraz Francja.

Fot. Rafał Oleksiewicz/PZP