Poznaliśmy obsadę finałów ostatniego dnia mistrzostw

Piąty, a zarazem ostatni dzień Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu. Dziś poznamy najważniejsze rozstrzygnięcia całej imprezy. Świetne w eliminacjach poradzili sobie reprezentanci AZS-u UMCS Lublin.

Gospodarze mają mocną obsadę na sobotnie finały, bo w każdej konkurencji zobaczymy pływaka zielono-białych. Eliminacje na 50 metrów klasykiem przeszli Wiktoria Samuła oraz Rafał Kusto. Zawodniczka gospodarzy miała piąty rezultat w porannej sesji (32.73), a na tej samej pozycji, ale wśród panów uplasował się Kusto (28.29). Dla pływaka AZS będzie to drugi finał w konkurencji indywidualnej na tych mistrzostwach, bo rywalizował już w stylu klasycznym, ale na dystansie dwukrotnie dłuższym (6 miejsce).

Mocne starty lubelscy akademicy zanotowali na dystansie 100 metrów grzbietem. W kategorii panów drugi najlepszy czas należał do Kacpra Stokowskiego (54.62), a najszybszy rezultat wśród pań uzyskała Adela Piskorska (1:03.13). O włos i w najlepszej dziesiątce znalazłaby się także Laura Bernat, która z wynikiem 1:04.96 była jedenasta. Nie oznacza to jednak, że nie zobaczymy jej w walce o medale tego dnia. Olimpijka z Tokio chwilę po konkurencji grzbietem wystartowała na 200 metrów zmiennym, gdzie uzyskała dziewiąty rezultat (2:24.44). O medal na tym dystansie powalczy również Jan Adamczyk, który sesję poranną zakończył na siódmej pozycji (2:07.73).

Eliminacje zamknęły wolniejsze serie na 800 metrów mężczyzn i 1500 metrów kobiet stylem dowolnym. Na tym krótszy dystansie popłynęli Igor Kozłowski (8:42.81), Maciej Śledź (8:58.25) i Wojciech Chałat (8:58.36). W kategorii kobiet na najdłuższym dystansie mistrzostw zobaczyliśmy Aleksandrę Domoradzką (18:20.80) i Barbarę Adamek (19:01.19). Szybsze serie zaplanowane są na finały, a w nich zobaczymy Wiktorię Cioch-Gradzik oraz Adama Mroza. Wieczorem czeka nas także rywalizacja sztafetowa, a zespoły będą walczyć w konkurencji 4×100 metrów zmiennym w kategoriach kobiet i mężczyzn. Gospodarze wystawią cztery żeńskie i cztery męskie sztafety.

Fot. Rafał Oleksiewicz
Autor: Rafał Małys