“Ready to win” ‒ historia braci Hołub!

“Ready to win” co tydzień przybliża nam sylwetkę jednego z naszych studentów-sportowców. W tym tygodniu odcinek jest jednak wyjątkowy, bo poznamy dwie osoby: rodzeństwo Hołubów!

Maciej i Krzysztof Hołubowie pochodzą z bardzo sportowej rodziny i tę tradycję podtrzymują dalej. Maciej to student Wydziału Humanistycznego, natomiast jego młodszy brat Krzysztof studiuje na Wydziale Ekonomicznym. Obaj swoje życie związali z lekkoatletyką. Pierwszy z nich specjalizuje się w biegach średniodystansowych (głównie 200 i 400 metrów), drugi dołożył do tego jeszcze pokonywanie płotków. Jednym z ważniejszych sukcesów Macieja jest medal mistrzostw Europy do lat 20 z 2017 roku wywalczony wspólnie ze sztafetą 4×400 metrów. W 2019 roku udział w imprezie wziął także Krzysztof, który indywidualnie na dystansie 400 metrów przez płotki zajął 11. miejsce, poprawiając przy tym rekord życiowy. Krzysztof to także mistrz Polski U20.

Godzenie studiowania z uprawianiem sportu wyczynowego to bardzo wymagające połączenie. Jednak UMCS stwarza znakomite warunki, aby było ono możliwe. Idealnym przykładem jest tutaj “program dwutorowej kariery” polegający na indywidualnym dostosowaniu zajęć i zaliczeń do biorącego w nim udział studenta. Jednak ci mogą korzystać także z innych programów jak: Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego czy Narodowa Reprezentacja Akademicka.

Przy Uniwersytecie działa Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin, którego sekcja lekkiej atletyki jest aktualnie najsilniejszą w Polsce! Równie imponująco przedstawiają się dokonania pływaków, z kolei nieprzerwanie od 2014 roku w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce występują koszykarki. W 2020 roku studenci UMCS wygrali prestiżową klasyfikację medalową Akademickich Mistrzostw Polski, w zestawieniu ogólnym zajmując historyczne piąte miejsce, zwyciężając natomiast w typach uczelni (uniwersytety). Zaplecze trenerskie oraz wielość dyscyplin, jakie można trenować jest naprawdę imponująca (9 sekcji wyczynowych i ponad 30 sekcji akademickich). Wybierz UMCS i bądź “ready to win”!

Autor: Kamil Wojdat