Toruń znowu szczęśliwy. Mistrzostwa Polski zakończone!

W niedzielę zakończyły się 65. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski. Drugi dzień zmagań podobnie do pierwszego był bardzo udany dla zawodników AZS UMCS Lublin!

Niedzielne zdobywanie medali rozpoczęła Małgorzata Hołub-Kowalik, która zgodnie z przewidywaniami stoczyła zacięty bój o podium w biegu na 400 metrów. Ten zakończył się dla niej udanie, bo podobnie jak rok temu, brązowym medalem! Zawodniczka AZS UMCS finiszowała z czasem 52.86 sekundy, 0.12 sekundy przed Natalią Kaczmarek (AZS-AWF Wrocław).

Bardzo liczyłam tutaj na medal. Wiadomo, że na mistrzostwach Polski biega się nie wyniki, a właśnie na medale. Czułam się w tym biegu bardzo dobrze, ale troszkę nie ułożył się po mojej myśli. Było między nami trochę tzw. “tasowania”, ale to tylko napawa optymizmem, bo czuje, że forma jest zwyżkowa, więc na halowych mistrzostwach Europy powinno być to, na co czekam – mówi Małgorzata Hołub-Kowalik.

Poza zasięgiem konkurentek była Justyna Święty-Ersetic (AZS-AWF Katowice), która wygrała z wynikiem 52.02. Prawdziwym wydarzeniem dnia był natomiast występ 17-letniej Kornelii Lesiewicz (AZS-AWF Gorzów), która zdobyła srebro i rezultatem 52.56 ustanowiła nową życiówkę oraz nowy rekord Polski U20!

Do brązu Małgorzaty Hołub-Kowalik także brąz dołożył Szymon Żywko w biegu na dystansie 3000 metrów. Ale oprócz brązu Szymon wywalczył srebro w kategorii U23! Jego wynik to 8:07.57 sekundy. Te mistrzostwa były dla młodego lekkoatlety Lublina wyjątkowo udane, bo dzień wcześniej w rywalizacji 1500-metrowców zdobył złoto U23! Zatem do domu wraca z medalem każdego kruszcu!

Dobry występ w zmaganiach kulomiotów odnotował Sebastian Łukszo. Zawodnik AZS UMCS w najlepszej swojej próbie pchnął 19.13 metra, co jest jego najlepszym wynikiem w sezonie. Taki rezultat przełożył się na 4. miejsce. Do podium, na którego najniższym stopniu stanął Konrad Bukowiecki zabrakło 64 centymetry. Wygrał Michał Haratyk (20.77). Z kolei rywalizację chodziarzy na dystansie 5000 metrów w połowie stawki ukończył Rafał Fedaczyński, który z wynikiem 20.28.93 sekundy zajął 5. miejsce.

Ostatnią konkurencją całych zawodów był start sztafet mieszanych na dystansie 400 metrów. Tutaj w składzie AZS UMCS zobaczyliśmy: Cezarego Mirosława, Wiktorię Drozd, Macieja Hołuba oraz Agatę Wasiluk. Akademicy przegrali tylko z ekipą z Poznania i z czasem 3:26.59 zdobyli srebrne medale!

Dorobek AZS UMCS Lublin w 65. PZLA Halowych Mistrzostwach Polski to sześć medali seniorskich (dwa złote, dwa srebrne i dwa brązowe) oraz trzy w kategorii U23 (złoto, srebro i brąz). Akademicy zajęli 4. miejsce w klasyfikacji medalowej.

fot. Paweł Skraba
Autor: Kamil Wojdat