Turniej o charakterze integracyjnym w ramach Drzwi Otwartych

Już 21 marca startują rozgrywki o Puchar J.M. Rektora UMCS Radosława Dobrowolskiego. Odbędą się one w ramach Drzwi Otwartych uczelni, a tegoroczna edycja ma charakter imprezy integracyjnej.

Tegoroczna edycja Drzwi Otwartych na UMCS-ie będzie wyjątkowa pod względem sportowym. Po raz pierwszy do harmonogramu zawodów włączono dyscypliny dla osób z niepełnosprawnościami.

Do współpracy w celu utworzenia integracyjnego turnieju doszło z inicjatywy dyrektora Centrum Kultury Fizycznej Tomasza Bieleckiego i prezesa AZS UMCS Lublin Rafała Walczyka. Doszliśmy do porozumienia, że w tym roku warto zrobić Dni Otwarte, które będą miały charakter integracyjny – komentuje Mateusz Pielach koordynator szkół specjalnych.

Nie jest to pierwszy raz, gdy UMCS zajmuje się organizacją turniejów integracyjnych. Na początku roku odbyły się bowiem Integracyjne Mistrzostwa Polski, czyli odpowiednik Akademickich Mistrzostw Polski. To była pierwsza tego typu impreza w Lublinie na taką skalę. O mniejszym zasięgu organizowano za to na UMCS-ie rywalizację w paraolimpijskiej dyscyplinie boccia.

My właśnie staramy się wychodzić na przeciw oczekiwaniom przyszłych studentów z niepełnosprawnościami. Wiemy, że zapotrzebowanie na to jest ogromne, a przede wszystkim chcemy, żeby ci studenci mieli jednakowy dostęp do aktywności fizycznej jak osoby pełnosprawne – komentuje koordynator szkół specjalnych.

W programie wydarzeń znajdują się zarówno dyscypliny skierowane do uczniów z niepełnosprawnościami jak i tych całkowicie sprawnych. Za przebieg tych pierwszych odpowiedzialny jest koordynator szkół specjalnych Mateusz Pielach. Za przebieg tych drugich odpowiada Dominik Małys z Biura Sportu UMCS.

Wspólnie z Dominikiem Małysem przygotowaliśmy cały harmonogram zawodów. Dzięki naszej współpracy doszliśmy do szybkiego porozumienia i stworzyliśmy fajny program. Rozesłaliśmy już zaproszenia do zwykłych szkół, a także o do szkół o charakterze integracyjnym. Jesteśmy w trackie pozyskiwania odpowiedzi. Na tę chwilę mamy sporo zgłoszeń, ale liczymy, że będzie ich jeszcze więcej. Mamy nadzieję, że ci potencjalni studenci będą trafiali właśnie do nas – mów Mateusz Pielacha.

Na liście dyscyplin skierowanych do osób z niepełnosprawnościami umieszczono siatkówkę na siedząco, boccię oraz pływanie. Uczniowie będą mogli również wziąć udział w turnieju szachowym z mistrzem Dominikiem Szurgotem, osobą niewidomą. Zostanie on rozegrany w formie ,,żywych szachów”, a uczestnicy będą poruszać się po specjalnie przygotowanej szachownicy. Dla uczniów pełnosprawnych przewidziany jest turniej w piłkę nożną, koszykówkę, tenis stołowy i pływanie.

Zawody zostaną przeprowadzone 21 marca w kompleksie Centrum Kultury Fizycznej oraz na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy Szkole Podstawowej nr 6 przy ulicy Czwartków 11. Zgłoszenia można przesyłać do 15 marca. Więcej informacji TUTAJ.

Fot. Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS