Wielkie koszykarskie święto w Lublinie. Zbliżają się finały Akademickich Mistrzostw Polski

Za tydzień Europejska Stolica Młodzieży stanie się również koszykarską stolicą dla studentów i studentek z całego kraju. W Lublinie odbędą się finały Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce.

W Lublinie na co dzień koszykarskich emocji nie brakuje, gdyż swoje mecze ligowe rozgrywają dwie ekstraklasowe drużyny, czyli Polski Cukier AZS UMCS Lublin oraz Polski Cukier Start Lublin. Echem na całą Polskę odbił się sukces lubelskich ,,Pszczółek”, które sięgnęły po mistrzostwo kraju. Miesiąc po tym wydarzeniu Lublin znów będzie na ustach wszystkich, gdyż to właśnie tu stoczy się walka pomiędzy najlepszymi akademickimi zespołami w Polsce.

Po kilku latach impreza tej rangi wraca do Lublina i jest to dla mnie dość sentymentalna podróż, gdyż sam, gdy zaczynałem pracę w AZS-ie, miałem możliwość organizacji tej imprezy. Niezmiernie cieszę się, że odbędzie się ona w roku zdobycia historycznego mistrzostwa przez nas zespół. Część zawodniczek z tego historycznego składu niedługo wybiegnie na parkiety, aby reprezentować barwy UMCS-u. Inne zespoły również stawiają na zawodniczki z Energa Basket Ligi Kobiet, co znacząco podnosi poziom rywalizacji – zapowiada Rafał Walczyk, prezes AZS-u UMCS Lublin.

To wydarzenie jest doskonałą promocją Lublina wśród studentów, którzy przez trzy dni zmagań poznają bliżej miasto, które ogłoszono Europejską Stolicą Młodzieży 2023. Panie poznają bliżej takie obiekty jak hala sportowa Centrum Kultury Fizycznej UMCS oraz hala sportowo-widowiskowa Uniwersytetu Medycznego, gdyż właśnie na nich rozegrają swój turniej. Panowie z kolei przystąpią do zmagań w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli oraz w hali sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego.

Mistrzostwa odbędą się w dniach 25-28 maja, a Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jako gospodarz imprezy miał już wcześniej zapewniony start w finałach. Pozostałe 15 męskich i 15 żeńskich zespołów musiało wywalczyć bilet do Lublina w swoich strefach półfinałowych. Droga po tytuł rozpocznie się od fazy grupowej, do której w obu turniejach przystąpi po 16 drużyn podzielonych na cztery czterozespołowe grupy. Z każdej z nich awans wywalczą dwie najlepsze drużyny, natomiast pozostałym przypadnie rywalizacja o poszczególne miejsca.