Wracają z tarczą. Sukces zielono-białych w Oświęcimiu

AZS UMCS Lublin zwyciężył w klasyfikacji punktowej podczas Mistrzostw Polski Juniorów 17-18 lat w pływaniu. Przez cztery dni zmagań w Oświęcimiu lublinianie wywalczyli łącznie 13 medali.

Mistrzostwa trwały od 19 do 22 lipca w Oświęcimiu, a AZS UMCS reprezentowało łącznie piętnastu pływaków. Wyróżniającą się postacią w lubelskiej drużynie była Klara Kowalska, która zgarnęła łącznie aż siedem medali, w tym pięć w konkurencjach indywidualnych. Po złoto sięgnęła w wyścigu na 400 metrów zmiennym, który ukończyła z czasem 4:59.11. Najwięcej medali zdobyła w wyścigach stylem dowolnym, bo na 1500 metrów wywalczyła srebro, a na 800 i 400 metrów była trzecia. Do kolekcji dodała również brązowy krążek na 400 metrów stylem zmiennym.

Klara zdecydowanie wyróżniła się na tle całych mistrzostw. Jest to zawodniczka pracowita, sumienna no i na pewno bardzo utalentowana. W każdym swoim starcie indywidualnym zdobyła medal, a po drodze pobiła wiele swoich rekordów życiowych. Była także filarem sztafet, więc bez dwóch zdań można ją określić mianem liderki – wyjaśnia Bartosz Kędracki, trener pływaków AZS-u UMCS.

Kowalska należała także do żeńskich sztafet zielono-biały, które stanęły na pudle. W konkurencji 4×100 metrów stylem dowolnym popłynęła razem z Natalią Dwojak, Natalią Siwko oraz Aleksandrą Wiśniewską. Drużyna ukończyła wyścig z wynikiem 3:59.56, który zagwarantował srebro. Ten sam medal wywalczyła również sztafeta 4×200 metrów dowolnym (8:40.26). Skład tej sztafety różnił się od poprzedniego zespołu jedynie tym, że za Aleksandrę Wiśniowską w zespole była Wiktoria Dwojak.

Wśród panów z kolei należy wyróżnić Macieja Hebla, który do domu wrócił z trzema medalami. Dwa z nich wywalczył w konkurencjach indywidualnych – stylem dowolnym na 200 oraz 400 metrów. W obu przypadkach uzyskał trzeci najlepszy rezultat. Hebel popłynął również w sztafecie 4×200 metrów dowolnym razem z Jakubem Rynkiewiczem, Wojciechem Sławackim oraz Igorem Kozłowskim. Panowie, tak jak koleżanki z zespołu, zakończyli wyścig na drugim stopniu podium.

Zawody jak najbardziej można uznać za udane. W naszym klubie rocznik 2005 jest bardzo mocny, co pokazaliśmy na tych mistrzostwach. Pływacy z tego rocznika dobrze zapunktowali i te medale w dużej mierze są ich zasługą. Dość długo szykowaliśmy się do tych zawodów, więc byliśmy przygotowani. Wiedzieliśmy, że jedziemy walczyć – podsumowuje Bartosz Kędracki.

Po medale sięgnęli także:

Srebro: Piotr Tomaszewski (100 metrów grzbietem)
Brąz: Błażej Nowacki (200 metrów zmiennym), Jakub Rynkiewicz (800 metrów dowolnym)

Fot. Kamila Świeca/PZP
Autor: Rafał Małys