ALK Warszawa nowym-starym mistrzem szachowym

Wszystko stało się już jasne! Drużynowy tytuł obronili studenci Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Tym akcentem zamknęliśmy trzydniowe zmagania w ramach Akademickich Mistrzostw Polski w szachach.

Już po drugim dniu pisaliśmy, że pozycję lidera zajmują reprezentanci ALK Warszawa i w tej kwestii nic się nie zmieniło do końca mistrzostw. Poranne zmagania rozpoczęli od zwycięstw nad Uniwersytetem Jagiellońskim (4-2) oraz AGH Kraków (4,5-1,5). Nieco problemów sprawiła im Politechnika Opolska, ale ostatecznie ich starcie zakończyło się remisem (3-3) i już tak naprawdę po tym spotkaniu byli pewni złotego medalu. W ostatnim meczu postawili przysłowiową kropkę nad ,,i”, pokonując Uniwersytet Gdański (5,5-0,5). We wszystkich rundach zagrał Igor Kowalski, który do samego końca był niepokonany. Wygrał siedem partii i tylko dwie zakończył remisem.

Spore przetasowania względem poprzedniego dnia mieliśmy za to na pozostałych miejscach na podium. Srebro wywalczyła Politechnika Opolska, która nadrobiła straty punktowe z soboty. Oprócz remisu z późniejszymi triumfatorami wygrała z Politechniką Poznańską (4-2), SGH Warszawa (4-2) oraz Uniwersytetem Wrocławskim (4,5-1,5). Jest to ogromny sukces dla uczelni z Opola, która ostatnie edycje kończyła poza czołówką. Cegiełkę do końcowego sukcesu Politechniki dołożył Jakub Kosakowski, czyli tegoroczny mistrz indywidualny.

Faktycznie trochę medalami obdarowany zostałem. Cieszę się, że mogłem wygrać, a grałem po raz pierwszy w Akademickich Mistrzostwach Polski, więc takie zwycięstwo cieszy jeszcze bardziej. Nie miałem żadnych oczekiwań względem tego turnieju. Przyjechałem i chciałem grać, więc nie odczuwałem też presji. Przyjemność z gry pozwoliła mi taki wynik uzyskać. W kategorii generalnej w drużynówce srebrny medal, więc tutaj należą się gratulacje kolegom i koleżankom z drużyny. Super sprawa i mega się cieszymy z tego wyniku – skomentował Jakub Kosakowski (Politechnika Opolska).

Po brąz sięgnął z kolei AGH Kraków, który już po pierwszym dniu udowodnił, że jest mocnym kandydatem do medalu. Swój dorobek poprawił wygrywając z Politechniką Gdańską (4-2), Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (5-1) oraz Politechniką Warszawską (3,5-2,5). Wyraźna porażka z przyszłymi mistrzami z ALK Warszawa nie przeszkodziła im w znalezieniu się na podium. Na pewno warto wspomnieć o świetniej dyspozycji Wojciecha Golenia, który wygrał siedem na osiem rozegranych partii.

Pierwsza edycja Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, jeżeli chodzi o Lublin, odbyła się w 2017 roku. Już po skończonej tegorocznej edycji wydaje mi się, że zawodnicy wyjeżdżają stąd bardzo zadowoleni. Chcielibyśmy kontynuować tę dobrą passę organizacyjną Akademickich Mistrzostw Polski, jeżeli chodzi o Lublin i nasze środowisko. Jednym z większych wyzwań dla nas była ogromna ilość uczestników, która odwiedziła nasze piękne miasto. Uważam jednak, że podołaliśmy temu wyzwaniu. Chcielibyśmy tutaj z całego serca podziękować hotelowi Victoria, czyli współgospodarzowi i miejscu, gdzie odbywały się całe te mistrzostwa – podsumował Dominik Małys, wiceprezes AZS-u UMCS Lublin.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy świetnych wyników. Mamy nadzieję, że będziecie miło wspominać zmagania w Lublinie.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w szachach w Lublinie:

Turniej drużynowy

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
2. Politechnika Opolska
3. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Turniej indywidualny

Kobiety

1. Alicja Śliwicka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
2. Lidia Czarnecka (Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu)
3. Anna Kubicka (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)

Mężczyźni

1. Jakub Kosakowski (Politechnika Opolska)
2. Jakub Suder (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
3. Igor Janik (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)

Przypominamy, że Partnerem wydarzenia Akademickich Mistrzostw Polski w Szachach jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!

Fot. Elbrus Studio
Autor: Rafał Małys