Eliminacje pierwszego dnia ZMP za zawodnikami. Czas na finały

Za nami pierwsze eliminacje w Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 lat. Zawodnicy rywalizowali o udział w wieczornych finałach.

Wśród panów na 50 klasykiem najszybszy był zawodnik G-8 Bielany Warszawa ‒ Paweł Uryniuk. Dzięki dobrym wynikom w stylu klasycznym na 50 metrów miejsce na dzisiejsze finały zapewnili sobie także dwaj reprezentanci AZS UMCS Lublin ‒ Norbert Zacharzyński i Jakub Sagan. Wspomniany wcześniej Uryniuk, który awans do finałów wywalczył także na dystansie 100 metrów motylkiem. Lepszy od niego w tym starcie był tylko jego kolega z zespołu ‒ Adrian Jaśkiewicz.

Ogromna rywalizacja miała miejsce na dystansie 200 metrów stylem dowolnym. Stoczyła się między dwoma zawodnikami UKP Unii Oświęcim – Kamilem Sieradzkim i Michałem Daszkiewiczem. Finalnie zwyciężył Sieradzki, który był szybszy od swojego kolegi z zespołu o zaledwie 0,2 sekundy.

Akademicy z Lublina dobrze wypadali na dystansie 200 metrów stylem dowolnym. Tutaj drugi był Jan Adamczyk (4:24.48). Trzecie miejsce natomiast padło łupem Adama Mroza, który rywalizację zakończył z czasem 4:24.62. Obaj zawodnicy ekipy z Lublina musieli jednak uznać wyższość reprezentanta UKP Unii Oświęcim. Najszybszy był David Szczygieł z rezultatem 4:24.44.

W kategorii pań sytuacja na najkrótszych dystansach prezentowała się podobnie jak w rywalizacji panów. Na dystansie 50 metrów stylem klasycznym po pierwsze dwa miejsca sięgnęły reprezentantki UKS G-8 Bielany Warszawa. W tej samej kategorii dobrze zaprezentowała się także Maja Piotrowicz z AZS UMCS. Z wynikiem 32.90 zakończyła zmagania na 5. miejscu i tym samym zapewniła sobie awans do wieczornych finałów. Walka o pierwsze miejsce na 100 metrów zakończyła się zwycięstwem Joanny Świątek z UKP Gryfu Dębica. Dystans pokonała z czasem 1:01.21.

Na 200 metrów warto wyróżnić Martynę Piesko. Zawodniczka AZS UMCS zajęła 3 miejsce w rywalizacji stylem grzbietowym. Wyżej od niej były Adela Piskorska i Zuzanna Herasimowicz. Ta ostatnia z czasem 2:13.93 wygrała w tej kategorii. Na 400 metrów TOP 3 wyglądało następująco: Zuzanna Famulok (UKP Unia Oświęcim), Gabriela Herbreder (UKS ,,GIM 92 Ursynów”), Milena Możdżeń (MKP Szczecin)

W samych zawodach biorą udział zawodnicy, którzy objęci są przygotowaniami do Tokyo 2020. To sprawia, że mogą paść dobre wyniki w poszczególnych kategoriach ‒ mówił naczelnik zawodów AZS UMCS, Jacek Kasperek. Na pewno kandydatką do medalu będzie Martyna Piesko, także chłopcy na 400 zmiennym. Ponadto Adam Szczerba na 200 kraulem, Norbert Zacharzyński na 50 żabką. Na tym samym dystansie Maja Piotrowicz. Na pewno będzie kilka medali dla AZS UMCS ‒ dodaje trener.

fot. Marcin Golianek
Autor: Rafał Małys & Kamil Wojdat