Historyczny triumf. UMCS wygrywa klasyfikację medalową Akademickich Mistrzostw Polski!

Studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z dorobkiem 16 złotych, 6 srebrnych oraz 7 brązowych krążków zwyciężyli w klasyfikacji medalowej Akademickich Mistrzostw Polski. To pierwsze takie osiągnięcie w dziejach uczelni!

Do walki stanęły 133 uczelnie z całej Polski. Tegoroczna edycja była dotychczas najtrudniejszą, zarówno dla organizatorów jak i sportowców. To wynikało oczywiście z sytuacji epidemicznej w kraju. W zestawieniu punktowym lublinianie zajęli 5. miejsce w kraju, z kolei wśród samych uniwersytetów byli drudzy. Zadowolenia z osiągnięcia studentów nie kryje Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski:

Każdy sukces, w każdej dziedzinie cieszy. Zarówno ten mały, jak i duży. Sukcesy naukowe, kulturalne, sportowe  – wszystkie budują dobry wizerunek Uniwersytetu. Ostatnie osiągnięcie sportowe – zwycięstwo w klasyfikacji medalowej Akademickich Mistrzostw Polski – choć oczekiwane, uznać należy za spektakularne. Efekt nie tylko cieszy, ale bardzo dobrze wpisuje się w wizję rozwoju uczelni kompletnej, zrównoważonej, dbającej o rozwój wszystkich sfer aktywności akademickiej. Wspominając o uczelni kompletnej, miałem na myśli wizję rozwoju Uniwersytetu, zainicjowaną przez mojego poprzednika ‒ prof. Stanisława Michałowskiego. Dzisiejsze osiągnięcie sportowców UMCS w Akademickich Mistrzostwach Polski to w dużej mierze Jego zasługa, efekt konsekwentnie realizowanej polityki wizerunkowej. W obecnej kadencji, tę ogólną wizję rozwoju uczelni kompletnej chcemy kontynuować.

Prezes Zarządu Klubu Uczelnianego AZS UMCS Lublin – Rafał Walczyk podkreśla ogromną rolę uczelni, która stwarza doskonałe warunki do tego, by sportowcy mogli osiągać rezultaty, jak ten podczas AMP.

Końcowy wynik jest dla nas wszystkich wielkim sukcesem, bo była to wyjątkowa edycja Akademickich Mistrzostw Polskich. Praktycznie każda dyscyplina wymagała ogromnych starań, by nasi studenci bezpiecznie mogli dotrzeć na miejsce i uczestniczyć w zawodach. Wspomniany sukces nie byłby możliwy, gdyby nie doskonała współpraca z Uczelnią. Od wielu lat Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie stwarza bardzo dobre warunki do uprawiania sportu dla studentów, a to procentuje w Akademickich Mistrzostwach Polski. Ten wynik to przede wszystkim wynik naszych studentów oraz pracowników UMCS. Właśnie im należą się ogromne brawa za mobilizację, walkę do końca i naprawdę wielkie poświęcenie. Ta edycja pokazała ducha sportu, który jest tym większy, im więcej pojawia się na drodze przeciwności.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej zakończonej edycji została Politechnika Gdańska (2687,5 punktu). Za jej placami uplasowały się: Uniwersytet Warszawski (2386,5 punktu) oraz Politechnika Śląska (2186 punktów). UMCS w tym zestawieniu był piąty (1862,5 punktu). W typach uczelni (uniwersytety) studentów z Lublina wyprzedzili tylko przedstawiciele UW.

fot. Akademicki Związek Sportowy