Już w poniedziałek Drzwi Otwarte UMCS. Oczywiście na sportowo

Przyszli studenci będą rywalizować w Integracyjnym Turnieju o Puchar Rektora. To pierwsze w historii uczelni tego typu Drzwi Otwarte. W programie zawodów uwzględniono zarówno dyscypliny dla osób z niepełnosprawnościami jak i tych pełnosprawnych.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej od wielu lat organizuje zmagania sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Cykl ,,Boccia Cup” na stałe już się wpisał w kalendarz zmagań akademickich. W tym roku uczelnia również wyszła naprzeciw osobom z niepełnosprawnościami. W ramach Drzwi Otwartych przyszli studenci zmierzą się w turnieju o charakterze integracyjnym.

Pomysł narodził się stąd, że często zapominamy o grupie osób z niepełnosprawnościami, których tak naprawdę nie jest mało. Są to również uczniowie szkół średnich. Chcemy pokazać przez organizację tego typu zawodów, że o nich pamiętamy, a sport łączy i jest absolutnie dla wszystkich. Mamy nadzieję, że to zachęci osoby z niepełnosprawnościami, żeby zasilały szeregi naszego uniwersytetu – komentuje Tomasz Bielecki, dyrektor Centrum Kultury Fizycznej.

Dużą rolę w organizacji zawodów integracyjnych odegrał dyrektor Centrum Kultury Fizycznej UMCS Tomasz Bielecki. Angażuje się on już od wielu lat w pracę na rzecz osób niepełnosprawnych. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że ten rok mógłby być przełomowy pod kątem tego, aby pokazać nasz uniwersytet od tej strony, która umożliwia studiowanie dla osób z niepełnosprawnościami. Dlatego ten turniej ma też charakter integracyjny – dodaje Rafał Walczyk, prezes AZS UMCS Lublin.

Termin składania wniosków upłynął we wtorek (15 marca). Ilość chętnych nie jest jednak adekwatna do zainteresowania jakim cieszyły się zawody. Powody tego wyjaśnił dyrektor CKF-u Tomasz Bielecki – Nie ma niestety dużej grupy uczestników, ale zawody odbędą się. Wynika to też z panującej na świecie sytuacji. Mam na myśli pandemię i wojnę na Ukrainie. Chcemy jednak poprzez organizację tych zawodów pokazać, że sport łączy wszystkich.

Z uwagi na integracyjny charakter imprezy uczestnicy z niepełnosprawnościami będą mogli rywalizować w takich dyscyplinach jak boccia, szachy, pływanie, tenis stołowy czy też siatkówka na siedząco. Dla tych pełnosprawnych przewidziany jest turniej w piłkę nożną, koszykówkę, tenis stołowy oraz pływanie. Do turnieju został również wpleciony element rywalizacji, bo dla najlepszej szkoły przewidziana jest nagroda. Głównym celem jest jednak integracja wszystkich uczestników, a także zachęcenia do dołączenia do społeczności akademickiej UMCS.

Od tego roku wspólnie z Centrum Kultury Fizycznej uruchomiliśmy sekcje sportową dla osób z niepełnosprawnościami. Prowadzimy tam zajęcia w szerokiej gamie sportu jak na przykład w siatkówce na siedząco czy bocci. Chcemy, żeby te osoby startowały już w prężnie działającym w AZS-ie cyklu imprez Integracyjnych Mistrzostw Polski. Jesteśmy też zainteresowani organizacją takich wydarzeń na naszym uniwersytecie. To jest pewnego rodzaju nowość jeżeli chodzi o AZS UMCS Lublin. Tym samym kierujemy naszą ofertę nauki połączoną z rywalizacją sportową również do osób z niepełnosprawnościami – mówi prezes AZS UMCS Lublin Rafał Walczyk.

W tym roku prężnie funkcjonuje już sekcja AZS UMCS osób z niepełnosprawnościami. Bardzo fajnie się rozwija, bo zaczęliśmy od kilku osób, a teraz mamy regularnie po 20 uczestników. Ostatnio braliśmy udział w zawodach w bilardzie i kręglach, które odbyły się w Częstochowie. Ta oferta pokazuje, że każdy znajdzie coś dla siebie – wyjaśnia Tomasz Bielecki, dyrektor CKF.

Turniej rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 8:00. Uczestnicy będą rywalizować w w Centrum Kultury Fizycznej UMCS przy ul. Langiewicza 22 oraz na boisku ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Czwartaków 11 w Lublinie.

Fot. Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS
Autor: Rafał Małys