Najlepsi lekkoatleci w kraju powalczą w Toruniu. Startują Halowe Mistrzostwa Polski

W miniony weekend rywalizowali lekkoatleci w kategorii wiekowej U18 i U20. Teraz przyszedł czas na Halowe Mistrzostwa Polski seniorów i U23. W nich weźmie udział 14 reprezentantów AZS-u UMCS Lublin.

Zeszłoroczna impreza w wykonaniu lubelskich akademików była bardzo udana, bo mieliśmy dwie mistrzynie Polski oraz trójkę brązowych medalistów. W tym roku w hali w zielono-białych barwach zobaczymy jedynie tych, co stawali na trzecim stopniu podium. Dwa medale przed rokiem w biegach długodystansowych wywalczył Szymon Żywko, ale w tym roku zobaczymy go jedynie w biegu na 3000 metrów, z kolei sprinter Jakub Lempach znów pokaże, na co go stać na 60 metrów.

Mistrzostwa Polski zapowiada się bardzo ciekawie. Od lat nie mieliśmy tak wielu zawodników na takim poziomie. Niestety dopadło mnie przeziębienie, dlatego z trenerem zdecydowaliśmy, że wystartuję tylko na dystansie trzech tysięcy metrów. Jestem pozytywnie nastawiony. Wiem, na co mnie stać. Zdaje sobie sprawę, że to nie będzie prosty bieg, jednak wyzwania to jest, to co naprawdę lubię. To wyjątkowy sezon halowy, ponieważ mam do tej pory tylko jeden start za sobą. Czuję się dobrze fizycznie i jadę nastawiony bojowo. W biegach średnich i długich na takich zawodach czas w finale się nie liczy. Jadę po jak najwyższą lokatę, a celem jest medal – zapowiada Szymon Żywko.

Po kilkusezonowej przerwie od startów w hali zobaczymy Sofię Ennaoui. Przypomnijmy, że sezony halowe w 2018 i 2019 roku były fantastyczne w jej wykonaniu, bo sięgała po złoto w biegu na 1500 metrów. Po kontuzji powróciła głodna kolejnych sukcesów, o czym przekonaliśmy się na zeszłorocznych letnich mistrzostwach Europy w Monachium, gdzie wywalczyła brąz. Teraz wraca do hali jako faworytka do medalu z najcenniejszego kruszcu.

W Toruniu zobaczymy także kilka nowych twarzy w lubelskiej drużynie, a nasze oczy będą skupione przede wszystkim na Michale Rozmysie. Przed rokiem zwyciężył na 1500 i 3000 metrów, a teraz może to powtórzyć w lubelskich barwach. Warto zaznaczyć, że na tym pierwszym dystansie jest obecnie liderem krajowych tabel. Z młodych obiecujących zawodników, którzy niedawno dołączyli do AZS-u UMCS, są również Hubert Kozelan (60 metrów) i Patryk Krupa (60 metrów).

Trzymamy kciuki również za naszych 400 metrowców, którzy w tym sezonie biją rekord za rekordem. Do tego grona należą Wiktoria Drozd, Alicja Wrona-Kutrzepa, Mikołaj Kotyra i Cezary Mirosław. Wystartują oni nie tylko w biegach indywidualnych, ale również w sztafecie mieszanej 4×400 metrów. Do Torunia po jak najlepsze wyniki udają się również Andrzej Kuch (skok w dal), Michał Kitliński (800 metrów) oraz Kamil Oleszek (800 metrów).

Fot. Paweł Skraba
Autor: Rafał Małys