Podsumowanie tygodnia: Karolina Pęk z dwoma medalami na igrzyskach

Sukcesy na Igrzyskach Paralimpijskich Karoliny Pęk! Nowa zawodniczka ATS Akanza AZS UMCS Lublin zakończyła rywalizacje w mikstach XD17 oraz deblu WD20 z brązowymi krążkami. Szeregi lubelskich koszykarek zasiliła nowa trenerka, a zawodniczki już niedługo rozegrają pierwsze sparingi. Szczypiorniści ukończyli rywalizację w V Memoriale Jerzego Grzegorza Markiewicza na najniższym stopniu podium.

Igrzyska paralimpijskie

Droga duetu Karolina Pęk i Natalia Partyka do medalu nie była łatwa. W starciu ćwierćfinałowym z Chinkami Xiong Guiyan i Hou Chunxiao po dwóch setach Polki przegrywały 0-2. Kolejne odsłony tej rywalizacji należały już jednak do naszych reprezentantek. Pęk i Partyka wygrywały kolejno 13-11, 11-2, 11-9 i w ostatecznym rozrachunku triumfowały 3-2. Awans do półfinału gwarantował Polkom brązowy medal. 1/2 finału została zdominowana przez Tajwanki Lin Tzuyu i Tian Shiau-wen, które pewnie wygrały wszystkie 3 partie i zapewniły sobie minimum srebro.

Emocji nie brakowało również w mikście, gdzie Karolina Pęk oraz Piotr Grudzień wywalczyli brąz. W 1/8 nasi reprezentanci pokonali duet Maryna Lytovchenko i Ivan Mai z Ukrainy 3-0. Przebieg rywalizacji ćwierćfinałowej, w której polski duet mierzył się z Brazylijczykami w składzie Danielle Rauen oraz Luiz Manara, był niezwykle zbliżony do starcia Polek w mikście. Najpierw rywale wygrali 2 sety, lecz kolejne partie należały do duetu Pęk/Grudzień, który finalnie triumfował 3-2.  Polacy zafundowali kibicom niesamowite emocje również w starciu półfinałowym z Xiong Guiyan i Peng Weinan z Chin. Pierwsze dwie partie zdominowali przeciwnicy, lecz reprezentanci Polski doprowadzili do wyrównania 2-2 i znów wszystko miało rozstrzygnąć się w piątym secie. Ten padł jednak łupem Chińczyków, co oznaczało, że Karolina i Piotr zakończą rywalizację na najniższym stopniu podium.

Koszykówka

Sztab szkoleniowy Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin zasiliła nowa trenerka. Pomimo młodego wieku Agata Grabowiecka ma spore doświadczenie. W dwa sezony udało jej się odbudować koszykówkę młodzieżową w ekipie aktualnych mistrzyń Polski z Polkowic. W Lublinie będzie wspierać trenera Marka Lebiedzińskiego w pionie szkoleniowym oraz poprowadzi drużynę rezerw. Więcej informacji o tym transferze znajdziecie w artykule na naszej stronie internetowej

15.09.2024 (niedziela), godz. 13:00: Finał

Krzysztof Szewczyk zapowiedział także turniej we Wrocławiu 21 września. Zachęcamy do przeczytania całej rozmowy z trenerem

Piłka ręczna

Szczypiorniści AZS UMCS Lublin zajęli trzecie miejsce na V Memoriale Jerzego Grzegorza Markiewicza w Zwoleniu. Pierwszymi przeciwnikami podopiecznych Łukasza Achruka były Enea Orlęta Zwoleń. Gospodarze wygrali mecz 31-23, przez co awansowali do finału, a lublinianie musieli zadowolić się meczem o 3. miejsce z MTS Lider Radom. Tym razem akademicy okazali się lepsi od swoich rywali i zwyciężyli 28-24. Najlepszym zawodnikiem lubelskiego AZS-u był Adam Pytka.

Szeregi zespołu zasilił Grzegorz Jagodziński. 22-letni bramkarz trafił do Lublina z Sandra SPA Pogoń Szczecin. Kolejnym wzmocnieniem AZS-u jest powracający po rocznej przerwie Miłosz Drozd. Kołowy ma wnieść do ekipy siłę i doświadczenie.

Autor: Michał Długosz