Podsumowanie tygodnia: Sukces Patrycji Kapały na MP w biegach przełajowych

Pływacy wywieźli z Poznania worek pełen medali mistrzostw kraju. W biegach przełajowych również mieliśmy medalistkę w postaci Patrycji Kapały. O wzlotach i upadkach lubelskich sportowców przeczytacie w naszym cotygodniowym podsumowaniu.

Koszykówka

Za mistrzyniami Polski dwa wymagające spotkania, oba niestety zakończone porażką. W Eurolidze Kobiet po emocjonującym starciu koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin uległy 72-73 z LDLC ASVEL Feminin. Mimo przegranej był to dobry mecz w wykonaniu akademiczek, szczególnie że rywalki w trakcie przerwy reprezentacyjnej ściągnęły zawodniczki z doświadczeniem w WNBA. Lubliniankom wyszarpano z rąk zwycięstwo w ostatnich sekundach spotkania. Niestety sytuacja się powtórzyła na krajowym podwórku, gdyż także w starciu z MB Zagłębiem Sosnowiec zaważył końcówka spotkania. Akademiczki uległy 66-71 i była to ich pierwsza ligowy porażka przed własną publicznością. Pełne relacje z obu spotkań dostępne na naszej stronie klubowej.

Na zwycięską ściężkę wróciły natomiast koszykarki drugoligowej Bogdanki AZS UMCS II Lublin. Za nimi dwa starcia, w których zgarnęły pełną pulę. W środę na własnym terenie pokonały 70-57 MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski. Kluczowe okazało się świetne wejście w mecz podopiecznych Wojciecha Hałasa, bo już po pierwszej kwarcie prowadziły 14-5. To pozwoliło kontrolować przebieg spotkania do samego końca. Świetny mecz rozegrała Nikola Pogorzelska, która trzykrotnie trafiła zza łuku, a na swoim koncie zgromadziła 17 punktów. Jedno oczko mniej uzbierała z kolei Wiktoria Dyś.

Bogdanka AZS UMCS II Lublin – MPKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski 70-57 (14-5, 19-20, 16-12, 21-20)
Bogdanka: Pogorzelska (17), Dyś (16), Mirosław (10), Poleszak (8), Bogut (5), Mitura (5), Skulimowska (5), Marczak (4), Sadurska, Olender, Rusinek, Czyrkowska.

Kolejne spotkanie było wyjazdowym starciem z TK Nowa Wieś, w którym akademiczki triumfowały 84-73. Ponownie bardzo ważnym momentem w meczu była pierwsza kwarta, wygrana przez lublinianki 25-15. W kolejnych odsłonach gospodynie krok po kroku minimalizowały straty, aż przed ostatnią kwartą mieliśmy 56-61. Lubelska ekipa nie straciła czujności w końcówce i wygrała po raz trzeci w sezonie. Na ten moment koszykarki z Lublina zajmują czwarte miejsce w tabeli.

TK Nowa Wieś – Bogdanka AZS UMCS II Lublin 73-84 (15-25, 18-17, 23-19, 17-23)

Lekkoatletyka

Ogromny powód do dumy dała nam w weekend Patrycja Kapała podczas 95. PZLA Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych. Lekkoatletka AZS-u UMCS Lublin dystans czterech kilometrów pokonała w czasie 14:21, czym nie tylko pobiła swój rekord życiowy, ale i zapewniła sobie brązowy medal. W kategorii U18 na dwa kilometry biegła Kornelia Grońska (9:07), na trzy kilometry rywalizowała Helena Maciąg (13:25), a na pięć kilometrów pobiegł Piotr Wojtaszek (17:04). Jedynym zawodnikiem AZS-u UMCS w kategorii U23 był Krystian Kuna, który pokonał dystans czterech kilometrów (14:08).

Pływanie

Od czwartku do niedzieli w poznańskich Termach Maltańskich trwały Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Reprezentanci AZS-u UMCS Lublin znów potwierdzili swoją mocną pozycję na arenie krajowej i wywalczyli drugie miejsce w klasyfikacji punktowej. Więcej o mistrzostwach i wszystkich lubelskich medalistach przeczytacie TUTAJ.

W naszym regionie nie zabrakło pływackich imprez, w których rywalizowali reprezentanci AZS-u UMCS. Do Puław na tamtejszy SuperSprint Cup wyruszyła drużyna złożona z Szymona Skoczylasa, Zofii Guz, Antoniego Franczka i Zuzanny Barańczuk. Najlepiej poradził sobie Skoczylas, który triumfował wśród zawodników 8-letnich na dystansach 50 metrów klasycznym, 50 metrów dowolnym i 100 metrów zmiennym. Wszystkie wyniki dostępne TUTAJ.

Druga runda eliminacji Od Młodzika do Olimpijczyka została zwieńczona dwoma medalami zielono-białych. Złoto wywalczył wcześniej wspomniany już Szymon Skoczylas, który zwyciężył w wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym w swojej kategorii wiekowej. Po brąz na 100 motylkiem wśród 13-latków popłynął Filip Nowicki (WYNIKI).

Piłka ręczna

Czarna seria ciągnie się za szczypiornistami AZS-u UMCS Lublin, którzy we własnej hali przegrali z SPR-em Orzeł Przeworsk 30-34. Przez długi czas podopieczni Łukasza Achruka trzymali kontakt do rywali (14-15). Niestety chwila dekoncentracji pod koniec pierwszej połowy sprawiła, że goście wyprowadzili kilka ciosów z rzędu i powiększyli prowadzenie do przerwy (15-18). Po zmianie stron akademików stać było jeszcze na zryw, żeby zmniejszyć różnicę bramkową (22-23). Niestety bardziej doświadczona ekipa z Przeworska znów przejęła kontrolę nad meczem i dowiozła prowadzenie do końca (30-34). Lublinianie nadal zajmują dziesiątą pozycję w tabeli 1. Ligi (grupa D).

Cały czas wynik oscylował wkoło remisu, ale końcówka pierwszej połowy należała do zespołu z Przeworska. W drugiej połowie staraliśmy się podejmowac walkę, ale brakło nam sił, ale myślę, że w większym stopniu doświadczenia. Drużyna z Przeworska trzymała cały czas tę różnicę 3-4 bramek i udało im się to dowieźć do końca. Gratulacje dla nich, ma natomiast musimy szukać punktów w następnym meczu – wyjaśnił Krzysztof Janicki, zawodnik zespołu z Lublina.

AZS UMCS Lublin – SPR Orzeł Przeworsk 30-34 (15-18)
AZS UMCS: Daniel (8), Sekuła (6), Gadaj (5), K. Janicki (5), Książka (3), Pytka (2), Batyra (1), Proć, Włudarczyk, Stachowicz, Dziemiach.

Futsal

W dobrych nastrojach weekendu nie skończyli także futsaliści Luxiony AZS UMCS Lublin. Nie zdołali oni sięgnąć po kolejne punkty do tabeli, bo zostali rozbici przez PKO Gwiazdę Ruda Śląska 1-15. Bramkę honorową dla lubelskich ,,Dzików” zdobył Piotr Dajos. W trakcie spotkania kontuzji doznał Maciej Ostrowski, któremu życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Luxiona plasuje się obecnie na 12. pozycji w pierwszoligowej tabeli.

Wracamy do Lublina z rekordowo negatywnym wynikiem, który obnaża naszą obecną sytuację kadrową i dyspozycję względem topowych drużyn w lidze. Dzisiaj przegraliśmy z Gwiazdą Ruda Śląska, która w naszej ocenie pozostaje murowanym faworytem do awansu i już prezentuje poziom, który z powodzeniem mógłby zostać zaprezentowany na poziomie Futsal Ekstraklasy. Z uwagi na kontuzje i sprawy rodzinne dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy praktycznie w składzie ośmioosobowym, aby w trakcie pierwszej połowy, również z powodu kontuzji, stracić Macieja Ostrowskiego – ostoję naszej drużyny. W tej lidze, w takich warunkach, ciężko o wyrównaną rywalizację, chociaż zespół rzecz jasna bierze pełną odpowiedzialność za wyniki – czytamy na profilu drużyny na Facebooku.

PKO Gwiazdę Ruda Śląska – Luxiona AZS UMCS Lublin 15-1 (7-0)
Luxiona: Dajos (gol), Wojtaszek (asysta), Rogala, Ławicki, Ostrowski, Mietlicki, Szewczyk, Grządziel, Godyński.

Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego

Kolejny weekend i kolejne konkurencje w ramach AMWL za nami. W dwuboju siłowym z dobrej strony zaprezentował się student UMCS-u Jakub Gąsak, który triumfował kategorii +95 kg. Trzeci wynik z kolei w kategorii 65 kg należał do Oskara Paproty. Rywalizowali również:

• Kat. 75 kg: Michał Koziar (5. miejsce), Wojciech Zając (10. miejsce)
  • Kat. 85 kg: Kacper Pałka (5. miejsce), Aleksander Misztal (10. miejsce)
  • Kat. 95 kg: Mateusz Mielnicki (9. miejsce), Denys Melnyk (10. miejsce), Robert Mileszczyk (12. miejsce)
  • Kat. + 95 kg: Jakub Wójtowicz (5. miejsce)

Te wyniki przełożyły się na piąte miejsce Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w klasyfikacji drużynowej mężczyzn. Jeszcze lepiej poradziły sobie panie, które wywalczyły trzecie miejsce dla UMCS-u. Zarówno Zuzanna Szczepaniak (Kat. + 70kg), Julia Majak (Kat. 70 kg), jak Emilia Pędzierska (Kat. 60 kg) zajęły czwarte miejsce w swoich kategoriach wagowych. Startowała również Kornelia Maleta, która uzyskała ósmy wynik w kategorii 70 kg.

W turnieju badmintona świetnie wypadli studenci i studentki UMCS-u, czego potwierdzeniem są ich wysokie miejsca. W turnieju pań druga była Roksana Rabczon, która w decydującym pojedynku o srebro pokonała swoją koleżankę z uczelni Irynę Klyuk (15-10, 15-10). Czwarty rezultat uzyskała Natalia Jabłońska, Annę Wójtowicz sklasyfikowano na miejscach 7-8, a Agatę Sulowską na miejscach 9-12. Te wyniki przełożyły się na triumf w klasyfikacji drużynowej kobiet (51 pkt).

Panowie w badmintonie również stanęli na wysokości zadania, a srebro wywalczył Hasem Abul. Tuż za podium znalazł się natomiast Karol Suchodolski. Z UMCS-u startowali także Jakub Stężycki (miejsca 9-12), Janusz Krawczyk (miejsca 9-12) oraz Filip Wójtowicz (miejsca 9-12). W klasyfikacji uczelnianej UMCS zajął drugie miejsce ze stratą zaledwie pół punktu do triumfującego Uniwersytetu Medycznego (71 pkt).

Najlepiej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w szachach wypadła Shaban Aliaksandra, która wywalczyła srebro wśród pań, a zarazem piąte miejsce w klasyfikacji OPEN. A oto pozostali uczestnicy z UMCS-u: Grzegorz Olichwirowicz (8. miejsce), Cleophas Charles (14. miejsce), Michał Kwiecień (16. miejsce), Karol Nielipiuk (18. miejsce), Maciej Korba (23. miejsce), Aliaksei Savitski (24. miejsce), Filip Chańko (25. miejsce) oraz Eric Nahimana (41. miejsce). W klasyfikacji drużynowej UMCS z dorobkiem 149 punktów zajął trzecie miejsce.