Podsumowanie tygodnia: Sukcesy Popiela i Pietronia na MEJ w Wilnie

Reprezentanci AZS-u UMCS Lublin podbijają Europę. Przemysław Pietroń i Mikołaj Popiel mają za sobą udane starty w Wilnie. Lubelskie koszykarki zaś rozpoczęły rywalizację na Mistrzostwach Europy U20.

Lekkoatletyka

Przez ostatnie trzy dni w Lublinie odbywały się Mistrzostwa Polski U18, które wchodzi w skład Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Reprezentanci AZS-u UMCS Lublin podczas tej imprezy wywalczyli łącznie dwa medale. Srebro zdobyła Laura Wiesztort w siedmioboju, a po brąz pobiegła sztafeta kobiet 4×400 metrów. Więcej o tej imprezie pisaliśmy TUTAJ.

Świetna forma Wiesztort w tym sezonie zaowocowała powołaniem na Mistrzostwa Europy U18. Odbędą się one w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji od 18 do 21 lipca.

W stolicy odbyły się Młodzieżowe zawody lekkoatletyczne, w których nie zabrakło reprezentantów AZS-u UMCS Lublin. W rzucie dyskiem nie miała sobie równych Weronika Muszyńska, a jej najlepsza próba wyniosła 50.70 metra. Drugi rezultat w biegu na 200 metrów uzyskał z kolei Jakub Chmiel (21.61). Ścigał się m.in. z Oskarem Grońskim (22.85) oraz Łukaszem Mirosławem-Pydą (23.18). Z dobrej strony pokazała się Emilia Wójtowicz, bo uzyskała czwarty najlepszy czas na 200 metrów (25.08) i była szósta w finale na 100 metrów (12.21). Wszystkie wyniki z tej imprezy dostępne TUTAJ.

Pływanie

Mikołaj Popiel oraz Przemysław Pietroń reprezentowali nasz kraj na Mistrzostwa Europy Juniorów w Wilnie. Wraz ze sztafetą mężczyzn 4×100 metrów stylem zmiennym ustanowili nowy rekord Polski 17-latków (4:41.07), a ten wynik dał im szóste miejsce w finale. Pietroń płynął także w sztafetach dowolnych 4×100 metrów. Najlepiej poradziła sobie ekipa panów, która wywalczyła siódme miejsce (3:20.35), z kolei drużyna mieszana była dziewiąta w eliminacjach (3:36.89) i nie zdołała awansować. Jeżeli chodzi o indywidualne starty Pietronia, to dotarł do półfinałów na 100 metrów dowolnym (50.31 PB) oraz na 50 metrów dowolnym (22.87 PB).

Mikołaj Popiel z kolei zdołał przejść rundę półfinałową na 200 metrów motylkiem. Uplasował się tuż za podium, gdyż dopłynął z czwartym wynikiem (1:59.63 PB). Niestety na 100 metrów motylkiem (55.34) oraz 400 metrów zmiennym (4:31.17) nie przeszedł eliminacji.

W Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się rywalizacja w ramach Mistrzostw Polski 14-latków. Spośród reprezentantów AZS-u UMCS Lublin wyróżnić należy Igora Szorka. Zobaczyliśmy go w finale na 400 metrów dowolnym, gdzie był trzynasty (4:31.77). Jeszcze lepiej poradził sobie na 1500 metrów dowolnym, bo uzyskał siódmy wynik (17:49.05).

Znacznie bardziej medalodajne były Mistrzostwa Polski 15-latków w Oświęcimiu. Kapitalnie w stylu grzbietowym spisał się Cezary Rudawski, bo sięgnął po brązowe krążki na 50 metrów (28.01) oraz 100 metrów (1:00.46), a na 200 metrów znalazł się tuż za podium (2:13.00). W stylu dowolnym dobre wrażenie po sobie pozostawił Remigiusz Wójcik. Zdobył on brązowy medal na 1500 metrów (16:32.61), a co ciekawe tuż za nim uplasował się jego klubowy kolega Mieszko Nowacki (16:34.39). Na 800 metrów Wójcik z kolei wywalczył czwartą pozycję (8:46.98). Wysokie lokaty zajął także na 400 metrów (4:11.03) oraz 200 metrów (1:58.88), gdzie był odpowiednio piąty i szósty w finałach. Te wyniki przyczyniły się do tego, że znalazł się w TOP 10 najlepszych pływaków mistrzostw.

Akademickie Mistrzostwa Polski

Rozgrywki akademickie w sezonie 2023/2024 dobiegły końca. W czwartkowe popołudnie spotkaliśmy się na Wydziale Prawa i Administracji UMCS z medalistami Akademickich Mistrzostw Polski oraz Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. Relacja z tego spotkania dostępna TUTAJ.

Koszykówka

Ruszyły Mistrzostwa Europy U20 w koszykówce, a biało-czerwone rozpoczęły rywalizację od zwycięstwa nad Finlandią 64-53. Niestety kolejnego dnia przyszły dotkliwa porażka z Turcją 52-73. Gorąco trzymamy kciuki za lubelskie zawodniczki, bo przed nimi ostatnie spotkanie grupowe z Włochami.

Polska – Finlandia 64-53
Ullmann (9), Adamczuk (6), Goszczyńska (2), Lubecka (DNP)

Polska Turcja 52-73
Ullmann (2), Goszczyńska, Adamczuk, Lubecka (DNP)

Inna z koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin, czyli Michella Nassisi reprezentuje narodowe barwy w turnieju FIBA 3×3 U21 Nations League 2024 – Europe 1. Polki w pierwszym turnieju pokonały Łotwę 15-11 (Nassisi 1 pkt) oraz uległy Francji 13-21 (Nassisi 1 pkt), co sklasyfikowało je na drugim miejscu. W drugim turnieju znów musiały uznać wyższość Francji, przegrywając z nią 8-22 (Nassisi 2 pkt), ale były mocniejsze od Izraela, bo triumfowały 17-12 (Nassisi 2 pkt).