Podsumowanie tygodnia: Sześć medali lubelskich AZS-iaków w Chengdu

Pierwszy tydzień sierpnia stał pod znakiem Uniwersjady w Chengdu, gdzie sukcesy święcili nasi akademicy. Poznaliśmy także ostatnią koszykarkę, która dołączyła do zespołu mistrzyń Polski.

Koszykówka

Znamy już pełny skład Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin na sezon 2023/2024, a ostatnią kartą w lubelskiej talii jest amerykańska środkowa Channon Fluker. 26-latka w ostatnim sezonie występowała w klubach z Turcji oraz Meksyku. Nasza AZS-ow rodzina się powiększyła, gdyż nowym sponsorem mistrzyń Polski została firma Tavex. Już w najbliższą środę natomiast poznamy rywali lubelskich ,,Pszczółek” w rozgrywkach Euroligi.

Emily Kalenik wraz z reprezentacją Polski wywalczyła jedenaste miejsce na mistrzostwach Europy U20. Biało-czerwone w fazie grupowej wygrały z Czarnogórą (86-63) oraz uległy Szwecji (63-67) i Hiszpanii (52-98). Korzystny bilans pozwolił Polkom awansować z drugiego miejsca do fazy pucharowej, gdzie przyszło im się zmierzyć z Turcją. Porażka 63-70 oznaczała jednak, że reprezentantkom naszego kraju pozostała już tylko walka o miejsca. Pokonały Litwę (66-51), ale w kolejnych starciach musiały uznać wyższość Węgier (60-73) oraz Czarnogóry (63-86). Kalenik była jedną z liderek naszej kadry, co pokazują statystyki. Jej wskaźnik EVAL wyniósł 12.3 i był to najlepszy wynik w reprezentacji. Dodatkowo była drugą najlepiej zbierającą (średnio 6.7 zbiórki) oraz najskuteczniejszą zawodniczką za dwa punkty (56.4%).

Uniwersjada

Niedziela była ostatnim dniem, gdy rywalizowali lubelscy lekkoatleci. Studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a zarazem sportowcy AZS-u UMCS Lublin dwukrotnie stawali na podium. Worek z medalami otworzył Oskar Stachnik, specjalista w rzucie dyskiem. Po srebro pobiegła za to męska sztafeta 4×400 metrów, do której należeli Patryk Grzegorzewicz oraz Krzysztof Hołub.

W zmaganiach pływackich niekwestionowaną gwiazdą była Adela Piskorska, triumfatorka wyścigów na dystansach 50 i 100 metrów stylem grzbietowym. Srebro wywalczyła sztafeta męska 4×100 metrów stylem zmiennym, a dużą cegłę do tego sukcesu dołożył Kacper Stokowski. Medal z tego samego kruszcu zdobyła w poniedziałek także sztafeta pań 4×100 metrów zmiennym, do której należała Adela Piskorska. W najbliższych dniach, po zakończeniu Uniwersjady, na naszej stronie ukarze się pełne podsumowanie zmagań wszystkich naszych zawodników w Chengdu.