Puchar AZS UMCS: padł rekord Polski!

Za nami pływacki “Puchar AZS UMCS Lublin”. Ozdobą piątkowych zmagań w Aqua był rekord Polski seniorów na dystansie 100 metrów stylem klasycznym. Ustanowił go Jan Kałusowski (MKS Trójka Łódź). Z dobrej strony pokazali się pływacy AZS UMCS Lublin.

Do rywalizacji na basenie 25-metrowm przystąpiło 150 zawodników. Wśród nich oczywiście nie mogło zabraknąć silnej ekipy z Lublina, na czele z Konradem Czerniakiem. Akademicy łącznie stawali na podium aż 26-krotnie! 9 razy na najwyższym jego stopniu, 11 razy zajmowali drugie miejsce, a 6 razy kończyli rywalizację jako trzeci.

Świetnie ze swoich zadań wywiązali się faworyci. Konrad Czerniak okazał się najlepszy na swoich koronnych dystansach: 50 i 100 metrów motylkiem. Również dwa zwycięstwa odniosła Wiktoria Samuła, która triumfowała na tych samych dystansach, ale klasykiem. Wśród ekipy z Lublina najlepszy wynik indywidualny osiągnęła jednak zawodniczka z rocznika 2003 ‒ Martyna Piesko, która zdominowała styl grzbietowy. Wygrała zarówno na 50 jak i na 100 metrów. Była najlepszą zawodniczką zawodów wśród pań oraz trzecią wśród wszystkich startujących (bez podziału na płeć).

Ozdobą piątku był wyścig na “setkę” klasykiem. Na trzecim miejscu ukończył go reprezentant gospodarzy ‒ Marcin Stolarski, natomiast pierwsze dwie lokaty padły łupem pływaków MKS-u Trójki Łódź. Bezapelacyjnie najlepszy okazał się Jan Kałusowski, który poprawił rekord Polski o 0.1 sekundy. Aktualnie wynosi on 58.22 sekundy. Jako drugi zmagania zakończył jego kolega z zespołu ‒ Kamil Piotrowicz.

Kałusowski w klasyfikacji całych zawodów zajął drugie miejsce. Najlepszym zawodnikiem okazał się dominator stylu grzebietowego wśród panów ‒ Ksawery Masiuk (UKS G-8 Bielany Warszawa).

– Te zawody były pierwszymi w Polsce w czasach koronawirusa i w ogóle jednymi z niewielu w Europie. Z racji ograniczeń, wystartowało tylko 150 pływaków, więc pod tym kątem były łatwe do przeprowadzenia. Jednak nieco więcej trudu dostarczyły nam wymogi sanitarne, do których musieliśmy się dostosować. Jeśli chodzi o naszych zawodników, to jesteśmy zadowoleni. Padło dużo rekordów życiowych. To takie podsumowanie tego dwumiesięcznego okresu pracy. I wypadło ono bardzo dobrze. Poziom całych zawodów również był wysoki. Świadczy o tym choćby rekord Polski Jana Kałusowskiego. Widać, że ta przerwa niektórym w ogóle nie przeszkadzała. Ten sezon letni postanowiliśmy przepracować, cały czas trwają treningi. Zobaczyliśmy jednak z trenerami z innych klubów, że taki start w zawodach to teraz dobry pomysł. Prawdopodobnie będziemy chcieli to powtórzyć za cztery może pięć tygodni, ale tym razem na basenie 50-metrowym ‒ mówi kierownik zawodów oraz trener AZS UMCS Lublin, Piotr Kasperek.

Starty zawodników AZS UMCS Lublin zakończone na miejscach 1-3:

200 metrów stylem zmiennym (kobiety): 1. miejsce ‒ Julia Adamczyk (2:20.39), 3. miejsce ‒ Maja Piotrowicz (2:23.95)

200 metrów stylem zmiennym (mężczyźni): 2. miejsce ‒ Norbert Zacharzyński (2:06.59)

50 metrów stylem dowolnym (kobiety): 3. miejsce ‒ Martyna Piesko (26.01)

50 metrów stylem dowolnym (mężczyźni): 1. miejsce ‒ Konrad Czerniak (21.80)

100 metrów stylem klasycznym (kobiety): 1. miejsce ‒ Wiktoria Samuła (1:09.20)

100 metrów stylem klasycznym (mężczyźni): 3. miejsce ‒ Marcin Stolarski (1:01.05)

200 metrów stylem dowolnym (kobiety). 2. miejsce ‒ Daniela Georges (2:02.52), 3. miejsce ‒ Kamila Andrzejewska (2:04.86)

100 metrów stylem grzbietowym (kobiety): 1. miejsce ‒ Martyna Piesko (1:01.75), 2. miejsce ‒ Aleksandra Wiśniewska (1:06.08)

100 metrów stylem zmiennym (kobiety): 1. miejsce ‒ Kamila Andrzejewska (1:05.46), 3. miejsce ‒ Natalia Dwojak (1:06.95)

50 metrów stylem klasycznym (kobiety): 1. miejsce ‒ Wiktoria Samuła (32.29), 2. miejsce ‒ Maja Piotrowicz (33.15)

100 metrów stylem motylkowym (kobiety): 1. miejsce ‒ Daniela Georges (1:01.69), 2. miejsce ‒ Julia Adamczyk (1:03.72)