“Ready to win” ‒ Weronika Muszyńska i Oskar Stachnik!

“Ready to win” to cykl, który obrazuje jak można łączyć uprawianie sportu na najwyższym poziomie z edukacją. Bohaterami najnowszego odcinka są Weronika Muszyńska i Oskar Stachnik.

Zarówno Oskar jak i Weronika to studenci UMCS, studiujący odpowiednio bezpieczeństwo wewnętrzne oraz kreatywność społeczną. Obydwoje są lekkoatletami specjalizującymi się w konkurencjach rzutowych, a konkretnie w rzucie dyskiem. Oskar to między innymi wicemistrz świata do lat 20, mistrz Europy w tej samej kategorii wiekowej a także brązowy medalista ME U23. Zdobywał także medale na arenie krajowej, zostając między innymi mistrzem Polski U23. Z kolei Weronika to dwukrotna wicemistrzyni kraju do lat 20.

Godzenie studiowania z uprawianiem sportu wyczynowego to bardzo wymagające połączenie. Jednak UMCS stwarza znakomite warunki, aby było ono możliwe. Idealnym przykładem jest tutaj “program dwutorowej kariery” polegający na indywidualnym dostosowaniu zajęć i zaliczeń do biorącego w nim udział studenta. Jednak ci mogą korzystać także z innych programów jak: Akademickie Centrum Szkolenia Sportowego czy Narodowa Reprezentacja Akademicka.

Przy Uniwersytecie działa Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin, którego sekcja lekkiej atletyki jest aktualnie najsilniejszą w Polsce! Równie imponująco przedstawiają się dokonania pływaków, z kolei nieprzerwanie od 2014 roku w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce występują koszykarki. W 2020 roku studenci UMCS wygrali prestiżową klasyfikację medalową Akademickich Mistrzostw Polski, w zestawieniu ogólnym zajmując historyczne piąte miejsce, zwyciężając natomiast w typach uczelni (uniwersytety). Zaplecze trenerskie oraz wielość dyscyplin, jakie można trenować jest naprawdę imponująca (9 sekcji wyczynowych i ponad 30 sekcji akademickich). Wybierz UMCS i bądź “ready to win”!

fot. Paweł Skraba
Autor: Kamil Wojdat