Sofia Ennaoui pobiła 39-letni rekord Polski!

W piątek swój sezon startowy rozpoczęła zawodniczka AZS UMCS Lublin ‒ Sofia Ennaoui. Pierwszymi zawodami, w jakich wzięła udział był mityng Diamentowej Ligi w Monako. Zawody zakończyła z nowym rekordem kraju!

To był zarówno pierwszy start Sofii, jak i pierwsze zawody z cyklu Diamond League w tym roku. Miejscem zmagań było Księstwo Monako. Udział w rywalizacji wzięła trójka biało-czerwonych: Justyna Święty-Ersetic, Marcin Lewandowski oraz wspomniana już Ennaoui.

Zawodniczka AZS UMCS Lublin, której koronnym dystansem jest 1500 metrów, zainaugurowała sezon ścigania od występu na 1000 metrów. W stawce znalazły się także dobrze jej znane: Laura Muir oraz Ciara Mageean, z którymi rywalizowała choćby podczas Halowych Mistrzostw Europy w 2019 roku. Wtedy panie biegły 1500 metrów, a najlepsza okazała się Irlandka ‒ Muir. Ennaoui tamte zawody zakończyła jako druga. W Monako jednak oprócz Europejek oglądaliśmy także zawodniczki z Afryki.

Najlepsza w pierwszych zawodach Diamentowej Ligi okazała się reprezentantka Kenii ‒ Faith Kipyegon (2:29.15 sekundy). Za jej plecami przybiegła Muir (2:30.82), a jako trzecia linię mety przekroczyła Mageean (2:31.06). Ennaoui zajęła szóste miejsce w stawce, ale wynik jaki uzyskała ‒ 2:32.30 sekundy jest nowym rekordem Polski na dystansie 1000 metrów!

Występy pozostałych biało-czerwonych wyglądały następująco: Marcin Lewandowski swój bieg na 1500 metrów zakończył na siódmej pozycji (3:33.99), natomiast Justyna Święty-Ersetic na 400 była czwarta (52.11).

Kolejne zawody serii Diamond League za tydzień w Sztokholmie.

 

Autor: Kamil Wojdat