Podsumowanie tygodnia: Lekkoatleci znów w krajowej czołówce, a grzbiecistki z rekordami Polski

W minionym tygodniu nałożyły się na siebie najważniejsze sportowe imprezy tego lata. Pływacy startowali na mistrzostwach globu w Fukuoce, lekkoatleci dominowali na krajowym podwórku, a na Letnim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy nie zabrakło zdobyczy medalowych. Bacznie śledzimy także zmagania naszych akademików na Uniwersjadzie.

Lekkoatletyka

Za nami najważniejsza lekkoatletyczna impreza w kraju, czyli mistrzostwa Polski seniorów. Lubelscy lekkoatleci wywalczyli łącznie 12 medali, co zapewniło zwycięstwo w rankingu medalowym. Na podium stawali:

• Złoto: Kuch (skok w dal), Rozmys (800 metrów), Zabawska (rzut dyskiem), Stachnik (rzut dyskiem), K. Hołub (400 metrów przez płotki):
  • Srebro: Rozmys (1500 metrów), sztafeta 4×400 metrów kobiet (Wrona-Kutrzepa, Drozd, Wasiluk, Janowicz-Półtorak), sztafeta 4×100 metrów mężczyzn (Lempach, Krupa, Chmiel, Żak)
  • Brąz: Sierocki, sztafeta 4×400 metrów mężczyzn (Zazula, Mirosław, M. Hołub, Kotyra), Guba (pchnięcie kulą), Muszyńska (rzut dyskiem)

Świetne wyniki zielono-białych przełożyły się także na sukces w klasyfikacji punktowej, bo AZS UMCS wywalczył drugie miejsce (665 punktów). Szczegółowy przebieg mistrzostw z poszczególnych dni dostępny na naszej stronie.

Pływanie

Trójka grzbiecistów z AZS-u UMCS Lublin wystartowała na mistrzostwach świata w Fukuoce, a każdy z nich wrócił z rekordem. Laura Bernat pobiła 14-letni rekord Polski na dystansie 200 metrów grzbietem i nie długo potem sama go jeszcze poprawiła. Była także pierwszą polską grzbiecistką, która popłynęła w finale mistrzostw świata na długim basenie. Adela Piskorska weszła w skład sztafety 4×100 metrów stylem zmiennym, która także ustanowiła nowy najlepszy wynik w kraju. Stokowski zaś dwukrotnie docierał do półfinałów, a na dystansie 50 metrów poprawił swoją życiówkę. Więcej o przebiegu imprezy przeczytacie TUTAJ.

Ogromny sukces w Mariborze podczas Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy odniósł Przemysław Pietroń. Młody pływak AZS-u UMCS wywalczył brązowy medal na dystansie 100 metrów stylem dowolnym (50.70). Dotarł także do finału na 50 metrów dowolnym, gdzie zajął siódme miejsce (23.47), natomiast na 200 metrów dowolnym zakończył rywalizację na etapie eliminacji (1:56.13). Pietroń płynął także w sztafetach, a największy sukces odniósł w sztafecie mieszanej 4×100 metrów stylem zmiennym, gdzie biało-czerwoni w finale wywalczyli ósme miejsce. W tej samej konkurencji, ale w sztafecie męskiej polska reprezentacja z nim w składzie zajęła dziesiąte miejsce w eliminacjach.

Swoje starty na EYOF-ie uważam za bardzo udane i nie spodziewałem się, że osiągnę aż tak dobre wyniki. Jestem mile zaskoczony, a najbardziej jestem zadowolony ze startu 100 metrów stylem dowolnym, który dał mi brązowy medal. Jestem bardzo dumny z tego osiągnięcia. Eliminacje i półfinały przebiegły dość gładko i tak jak się spodziewaliśmy z trenerem, miałem solidną pozycję na finały. Bardzo ciężko pracowałem w tym sezonie i ten medal był jej zwieńczeniem – podkreślił Przemysław Pietroń.

Koszykówka

Odsłonięto kolejne karty na nowy sezon i już wiemy, kogo zobaczymy w barwach Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin. Z mistrzowskiego składu pozostała Magdalena Ziętara, której ogromne zaangażowanie było widoczne za każdym razem, gdy pojawiała się na parkiecie. Z SMS-u PZKosz Łomianki do Lublina przenosi się Justyna Adamczuk, a kolejnym zagranicznym wzmocnieniem jest Shyla Heal, mistrzyni Australii z ubiegłego sezonu.

Ogromny sukcesem zakończyły się zmagania koszykarek 3×3 podczas EYOF-ów w Mariborze. W składzie biało-czerwonych znalazły się Dominika Ullmann oraz Julia Jeziorna, czyli dwie koszykarki, które od nowego sezonu będą grać w AZS-ie UMCS Lublin. Polki, chociaż rozpoczęły od porażki z Litwą (16-17), to w kolejnych starciach były już nie do zatrzymania. Pokonały kolejno Węgry (16-14) i Rumunię (14-10), czym zapewniły sobie miejsce w fazie pucharowej. Zwycięstwa z Hiszpanią (19-17) oraz Ukrainą (18-8) utorowały biało-czerwonym drogę do finału. W decydującym starciu zwyciężyły z Niemkami (17-15) i tym samym wywalczyły złoto.

Nie wiedziałyśmy, czego możemy się spodziewać, ponieważ były to nasze pierwszy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w życiu, dlatego tym bardziej zdobycie złotego medalu jest niesamowitym uczuciem. Zwycięstwo utwierdza nas w przekonaniu, że na zbliżającej się imprezie jesteśmy w stanie powalczyć o jak najwyższe rezultaty – skomentowała Dominika Ullmann (cyt. Koszykówka kobiet).

W koszykówce 3×3 rywalizowała niedawno także Aleksandra Zięmborska, która wraz z reprezentacją Polski triumfowała na turnieju FIBA 3×3 U23 Nations League 2023 Stop 2 w Krakowie. Biało-czerwone zwyciężył z Irlandią (21-14) oraz z Ukrainą (16-12), a w wielkim finale pokonały Czechy (17-15). Ten sukces biało-czerwone potwórzyły na FIBA 3×3 U23 Nations League 2023 Stop 3. Pokonały Chorwację (21-10) i Ukrainę (16-12), a w meczu finałowym znów były lepsze od Czeszek (10-6). Ogromny wkład w końcowy sukces miała właśnie Zięmborską, która w obu turniejach była najskuteczniejszą strzelbą reprezentacji.

Zwycięstwo oraz porażka to bilans reprezentacji Polski po pierwszych meczach na mistrzostwach Europy U20. W narodowych barwach występuje Emily Kalenik, nowy nabytek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin. Polki rozpoczęły zmagania od przegranej 63-67 ze Szwecją (Kalenik 3pkt i 10 zbiórek) oraz wygrały z Czarnogórą 71-60 (Kalenik 8pkt i 8 zbiórek). Po dwóch kolejkach Kalenik jest piątą najczęściej zbierającą zawodniczką w całym turnieju.

W Chengdu rozpoczęła się Uniwersjada, a w koszykarskiej kadrze Polski znajduje się Emilia Kośla, studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Biało-czerwone w pierwszym meczu grupowym pokonały Portugalię 59:50, a najskuteczniejsza w naszej kadrze była właśnie Kośla, autorka 15 punktów. Kolejne starcie nie poszło już po myśli koszykarek z Polski, które przegrały z gospodyniami 49-72. To jednak nie przekreśliło ich szans na grę w fazie pucharowej i w ćwierćfinale zmierzą się z Finlandią, a ten mecz zaplanowany jest na najbliższy wtorek.