Podsumowanie tygodnia: Futsaliści triumfują po raz drugi z rzędu

Futsaliści Luxiony AZS UMCS Lublin pną się w ligowej tabeli, a lubelscy pływacy w weekend uzbierali pokaźny dorobek medalowy. Więcej o formie akademików przeczytacie w podsumowaniu tygodnia.

Koszykówka

Dla ekstraklasowych ,,Pszczółek” to był tydzień pełen wzlotów i upadków. W środę lublinianki sięgnęły po pierwsze zwycięstwo w fazie grupowej EuroCup, a na własnym parkiecie wyraźnie pokonały Crvene Zvezda 83-57. Biało-zielono już od połowy drugiej kwarty dominowały na parkiecie i zasłużenie sięgnęły po komplet punktów.

Tak różowo nie było w sobotę, gdy wróciły do zmagań ligowych. Przysłowiowy ,,kubeł zimnej wody” na głowę lubelskiej ekipy wylała Enea AZS Politechnika Poznań, która w akademickich derbach pokonała lublinianki 50-79. Relacje z meczu z Crveną Zvezda i z Eneą AZS Politechnika Poznań dostępne na naszej stronie. W kadrze Krzysztofa Szewczyka w minionym tygodniu pojawiła się nowa twarz, bo szeregi zespołu z Lublina zasiliła Katarina Zec.

Pierwszoligowe koszykarki Bogdanki AZS UMCS II Lublin stanęły przed nie lada wyzwaniem, gdyż na wyjeździe mierzyły się z AZS-em Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk, czyli aktualnym liderem tabeli. Gdańszczanki na parkiecie udowodniły, dlaczego znajdują się na pierwszym miejscu w lidze, a biało-zielone musiały uznać ich wyższość (49-77). Po sześciu rozegranych spotkania akademiczki z Lublina plasują się na dziesiątej pozycji w tabeli.

AZS Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk – Bogdanka AZS UMCS II Lublin 77-49 (22-13, 22-12, 22-13, 11-11)
Bogdanka: Kosicka (12), Zając (9), Goszczyńska (8), Pastwa (6), Mitura (6), Kuniewicz (4), Mazurek (4), Wasilak, Dyś, Pogorzelska.

Smakiem obeszły się także koszykarki z zespołu drugoligowej Bogdanki AZS UMCS Lublin. Lubelska ekipa na własnym terenie uległa drużynie TK Nowa Wieś 33-67 i spadła na trzecią pozycję w tabeli.

Bogdanka AZS UMCS Lublin – TK Nowa Wieś 33-67 (7-16, 7-14, 14-16, 5-21)
Bogdanka: Warda (9), Mirosław (8), Bogut (6), Jaroszewska (4), Skulimowska (3), Jaworzyńska (3), Poleszak, Nassisi, Jakubczak, Olender.

Futsal

Po słabym początku sezonu futsaliści Luxiony AZS UMCS Lublin powoli wychodzą na prostą. Wywalczyli kolejny komplet punktów, bo w roli gospodarzy zwyciężyli z GKS-em Futsal Tychy. Po pierwszej połowie lublinianie prowadzili 1-0, ale prawdziwa wymiana ciosów zaczęła się po przerwie. Pojedynek bramka za bramkę trwał do samego końca, a zwycięstwo z tego starcia wyszli akademicy. Popularne Dziki tym samym odbiły się od dna tabeli i zajmują teraz siódmą lokatę.

Mecz z Tychami był bardzo wyrównany. To wymagający przeciwnik, który wysoko zawiesił poprzeczkę, więc tym bardziej cieszymy się, że udało się wygrać w meczu, który mógł skończyć się każdym rezultatem. Tego brakowało nam w przeszłości i za to należą się ogromne brawa dla całej drużyny i oczywiście dla naszych kibiców, których wsparcie jest nieocenione w takich spotkaniach. Na pewno wejście na zwycięską ścieżkę dało nam chwilę oddechu po słabym starcie sezonu. Zwycięstwa zawsze napędzają do działania i mam nadzieję, że potwierdzimy to za tydzień w Zielonej Górze – zapowiada kapitan zespołu, Jakub Wankiewicz.

Luxiona AZS UMCS Lublin – GKS Tychy 4-3 (1-0)
Luxiona: Araujo (2 gole), Fularski (gol i asysta), Wankiewicz (gol), Mietlicki (asysta), Marcin Ostrowski (asysta), Parzyszek, Ławicki, Wojtaszek, Brzeziński, Zdunek, Godyński, Szafrański.

Pływanie

Kacper Stokowski po raz kolejny potwierdził swoją świetną dyspozycję, a tym razem wystartował w Pucharze Świata w Indianapolis i wrócił do domu z medalem. Wywalczył srebro w rywalizacji na 100 metrów grzbietem, a przy tym miał lepszy czas niż minimum na mistrzostwa świata i poprawił swój rekord życiowy (49.63 sekundy). Był bliski także zdobycia brązowego krążka na dystansie o połowę krótszym, ale skończył na czwartej pozycji ze stratą 6 setnych sekundy do trzeciego miejsca (23.13 sekundy). Do finału dostał się także na 200 metrów grzbietem, a w nim uzyskał szósty rezultat (1:52.48). Fenomenalnie za to spisał się w eliminacjach na tym dystansie, w których był najszybszy (1:51.71).

Pływackie emocje towarzyszyły nam również w Lublinie, gdyż właśnie tam odbyły się Zimowe Mistrzostwa Województwa Lubelskiego. Reprezentanci AZS-u UMCS rozbili bank z medalami, gdyż wywalczyli łącznie aż 136 krążków, w tym 46 złotych. To przełożyło się również na wysokie miejsca lubelskich pływaków w końcowym rankingu:

Kategoria OPEN Pań:
1. Klara Kowalska

Kategoria 14-15 lat Pań:
1. Oliwia Przybylska
2. Marta Poppe

Kategoria OPEN Panów:
1. Adam Mróz
2. Jakub Rynkiewicz
3. Jan Hołub

Kategoria 14-15 lat Panów:
1. Przemysław Pietroń
3. Oliwier Ponieważ

Na Zimowych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego udało mi się zdobyć 10 medali. Jestem w pełni z siebie zadowolona, ponieważ aktualnie przygotowuje się do dwóch najważniejszych imprez w tym roku. Chwilowo jestem w bardzo ciężkim treningu, lecz mimo to udało mi się osiągnąć super wyniki. Uważam, że zawody zostały zorganizowane w niesamowity sposób. Wiadomo, że konkurencja nie jest aż tak duża, jak na Głównych Mistrzostwach Polski, lecz zwycięstwo i tak nie przyszło mi tak łatwo – podsumowuje Oliwia Przybylska, pływaczka AZS-u UMCS.

Pełna lista wszystkich medalistów z AZS-u UMCS dostępna na stronie zawodów.

Lekkoatletyka

Izabela Paszkiewicz w niedzielę wzięła udział w Niepodległej Piątce na PGE Narodowym i broniła tytułu mistrzyni Polski w biegu na 5 kilometrów. Lekkoatletka AZS-u UMCS Lublin linię mety przekroczyła z czasem 16.34 sekundy i uplasowała się na siódmym miejscu.

Siatkówka

Bez ligowego zwycięstwa nadal pozostają siatkarki AZS-u UMCS Lublin, który tym razem rywalizowały na wyjeździe z KS-em Marba Sędziszów Małopolski. Biało-zielone wróciły do domu bez punktów, gdyż przegrały 0-3 i nadal plasują się na dziesiątym miejscu w drugoligowej tabeli.