Podsumowanie tygodnia: Lekkoatleci AZS-u UMCS z medalami mistrzostw Europy U23

W Espoo przez ostatnie dni lekkoatleci rywalizowali z najlepszymi w Europie. W Lublinie i w Gliwicach natomiast młodzi pływacy walczyli o medale mistrzostw kraju.

Lekkoatletyka

Siedmiu reprezentantów AZS-u UMCS Lublin przystąpiło do rywalizacji w mistrzostwach Europy U23 w Espoo. Część z nich oprócz cennego doświadczenia zabrała do domu także brązowe medale. Patryk Krupa i Jakub Lempach wywalczyli trzecie miejsce wraz ze sztafetą mężczyzn 4×100 metrów. O tym, co się jeszcze działo na zawodach w Finlandii, przeczytacie w jednym z poprzednich artykułów.

Na Stadionie w Chorzowie odbył się Memoriał Kamili Skolimowskiej, zaliczany do cyklu Diamentowej Ligi. Właśnie tam po raz pierwszy w sezonie letnim zobaczyliśmy Sofię Ennaoui, która wystartowała w biegu na 800 metrów. Wyścig ukończyła z czasem 1:59.82 i tym samym po raz drugi w karierze zeszła poniżej 2 minut na tym dystansie. Udany sprawdzian formy ma za sobą również Andrzej Kuch, który startował w Czechach w Grand Prix Nové Mesto Nad Metují. W najlepszej próbie w skoku w dal uzyskał 7.62 metra, co było drugim najlepszym wynikiem w stawce.

25. Zachodniopomorski Wieczorny Mityng Biegowy w Białogardzie przyciągnął wielu uczestników, w tym dwie lekkoatletki AZS-u UMCS. Adrianna Janowicz-Półtorak z blisko 3-sekundową przewagą zwyciężyła w biegu na 400 metrów (54.03). Na 1500 metrów z kolei pobiegła Patrycja Kapała i uzyskała trzeci wynik (4:23.67).

Pływanie

Na Gliwicach i na Lublinie były skupione wszystkie oczy fanów pływania, bo właśnie tam odbyły się krajowe mistrzostwa. W naszym mieście rywalizowali 15-latkowie, a łupem gospodarzy padł srebrny medal autorstwa Patryka Joachimowicza. Zawodnik AZS-u UMCS wywalczył go na dystansie 400 metrów stylem zmiennym.

Znacznie więcej powodów do radości mieliśmy na mistrzostwach 16-letnich pływaków w Gliwicach. Akademicy zdobyli łącznie 16 medali (4 złote, 6 srebrnych i 6 brązowych), co pozwoliło zająć trzecie miejsce w rankingu medalowym. Jeszcze lepiej prezentuje się klasyfikacja punktowa, bo AZS UMCS zajął drugą lokatę (87 punktów). Więcej o tych mistrzostwach przeczytacie TUTAJ.

Koszykówka

Potwierdziliśmy trzy nowe zawodniczki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin na nadchodzący sezon, a nowymi ,,Pszczółkami” zostały Dominika Ullmann, Emily Kalenik oraz Ornella Bankole. Poznaliśmy także większość zespołów, które wystartują w tegorocznej edycji Euroligi. W tym gronie są dobrze znane lubelskim kibicom LDLC ASVEL Feminin czy Casademont Zaragoza, bo właśnie z tymi zespołami akademiczki miały okazję już grać w rozgrywkach EuroCup Women. Losowanie grup zaplanowane jest na 9 sierpnia.

Ogłoszono powołania do kadry Polski U17 w koszykówce 3×3, a na liście znalazła się Maja Kusiak. Zawodniczka AZS-u UMCS weźmie udział w zgrupowaniu w Warszawie, które zaplanowane jest w dniach 18-21 lipca.

Autor: Rafał Małys